Kontakta institutionen

Besöksadress: Ekonomikum, Kyrkogårdsgatan 10, våning 4
Postadress: Box 513, 751 20 UPPSALA
Telefon: 018-471 12 18
Fax: 018-471 12 23
E-post: info@ekhist.uu.se

Prefekt:
Fredrik Sandgren
Telefon: 018-471 12 25
Epost: Fredrik.Sandgren@ekhist.uu.se

Stf prefekt:
Orsi Husz
Telefon: 018-471 57 53
E-post: Orsi.Husz@ekhist.uu.se

Studirerektor för grundutbildningen:
Ylva Hasselberg
Telefon: 018-471 57 55
Epost: Ylva.Hasselberg@ekhist.uu.se

Studierektor för masterutbildningen:
Ylva Hasselberg
Telefon: 018-471 57 55
Epost: Ylva.Hasselberg@ekhist.uu.se

Studierektor för forskarutbildningen:
Orsi Husz
Telefon: 018-471 57 53
E-post: Orsi.Husz@ekhist.uu.se

Forskningsansvarig:
Mats Morell
Telefon: 018-471 12 17
E-post: mats.morell@ekhist.uu.se

Ekonom:
Petra Millbert
Telefon: 018-471 12 18
Epost: Petra.Millbert@ekhist.uu.se

HR-generalist:
Pamela Tipmanoworn
Telefon: 018-471 63 56
Epost: Pamela.Tipmanoworn@ekhist.uu.se

Kursadministratör / Webbansvarig:
Jenny Björkegård
Telefon: 018-471 12 22
Epost: jenny.bjorkegard@ekhist.uu.se

Utbytes/Erasmus-koordinator:
Sarah Linden Pasay
Tel: 018-471 1482
Epost: erasmus@ekhist.uu.se

Kontakta våra ombud

Alla verksamma vid inst